Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

(…) Pierwsza oficjalna wzmianka o Pasierbcu pojawia się w roku 1465, w związku z podziałem dóbr rodu rycerskiego pieczętującego się herbem „Drużyna”. W wyniku tego podziału Piotr z Lasocic otrzymał „Waliową Górę” czyli Walową Górę i „Paszijerbijecz” czyli Pasierbiec…

(…) Po powrocie ze służby w zaborczej armii, Jan Matras mieszkał jeszcze kilka lat w Laskowej. W roku 1811 zostawił na gospodarstwie najstarszego syna Józefa a z resztą rodziny przeniósł się do Pasierbca, gdzie nabył gospodarstwo i dom od Bartłomieja i Franciszki Pastuszaków. Tu w 1822 r. uskutecznił swój ślub złożony Matce Bożej pod Rastatt w 1793 r. i wybudował kapliczkę pokrytą gontem, zwieńczoną małą wieżyczką…

(…) Wychodzącemu pielgrzymowi z kościoła rzuca się w oczywspaniały widok, zwłaszcza na przepiękne Pasmo Łososińskie. W otoczeniu kościoła znajdują się początkowe stacje Drogi Krzyżowej, kapliczki Dróżek Maryjnych, dzwonnica oraz ołtarz polowy na uroczystości gromadzące duże rzesze pielgrzymów. Opodal rozciąga się brzozowy lasek, który jest oazą odpoczynku dla przybyszów..

Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory