Policyjna akcja „Wielkanoc”

Od dzisiaj, do późnych godzin nocnych w poniedziałek 6 kwietnia, między innymi na drogach powiatu limanowskiego będą prowadzone policyjne działania „Wielkanoc 2015”.

Święta Wielkanocne to kolejny okres który na drogach charakteryzuje się bardzo wzmożonym ruchem pojazdów. Przez nasz teren przebiega „krajówka” K-28. Od Raby Niżnej do Wysokiego. Oraz mocno uczęszczana droga wojewódzka W – 968 Lubień – Zabrzeż.

Oczywiście nie tylko na tych ciągach komunikacyjnych spodziewamy się sporego ruchu pojazdów, dlatego działania obejmą w miarę potrzeb i inne odcinki dróg. Do najczęstszych przewinień drogowych zaliczyć należy wtedy nadmierną prędkość i wyprzedzanie w miejscach nie dozwolonych. Wielu z pośród podróżujących chce jak najszybciej dotrzeć do swoich bliskich. Prędkość na drogach, to nie jest dobry pomysł, bo przy dużym natężeniu ruchu i przy nadmiernej prędkości łatwo przeoczyć zagrożenie i dochodzi wtedy niestety do tragedii. To samo ma się z wyprzedzaniem w miejscach nie dozwolonych lub na tzw. trzeciego, są to sytuacje, które również mogą być brzemienne w skutkach.

Prowadzone działania mają na celu utrzymanie płynności ruchu, mają również ograniczyć zdarzenia drogowe, oraz prewencyjnie oddziaływać na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą również kierować na objazdy, gdyby doszło do jakiegoś zdarzenia , zapewnią również kierowcom informację o utrudnieniach.

Przypominamy o zakazie ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczanej masie całkowitej powyżej 12 ton, będzie on obowiązywał:

  • 4 kwietnia – w godz. 18:00 – 22:00;
  • 5 kwietnia – w godz. 08:00 – 22:00;
  • 6 kwietnia – w godz. 08:00 – 22:00.

Policjanci zwracać będą uwagę na trzeźwość kierujących, stan techniczny aut i sposób w jaki w pojazdach przewożeni są pasażerowie, szczególnie ci najmłodsi.

Pamiętajmy, nie ma żadnej tolerancji dla kierujących, którzy pod działaniem alkoholu będą siadać za kierownicę. Wielu dramatów drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących można by uniknąć gdyby nasze społeczna postawa na to zło nie była tak liberalna. Reagujmy w każdej sytuacji gdy widzimy osobę pod wpływem alkoholu, która chce jechać samochodem, nigdy nie dopuszczajmy jej do jazdy.

Przed wyjazdem w dalszą drogę sprawdźmy stan techniczny auta, przy obecnej pogodzie bezwzględnie pamiętajmy o oponach zimowych bo w każdej części naszego kraju może nas zaskoczyć śnieg. W rejonach górskich taka sytuacja będzie poważnym utrudnieniem.

Miejmy tego świadomość, że żadne nowinki techniczne w samochodach ani odpowiednie ogumienie nie mogą konkurować ze zdrowym rozsądkiem kierującego, mogą oczywiście wspomóc reakcję kierowcy, ale nie są w stanie zastąpić trzeźwego myślenia w różnych niespodziewanych i niebezpiecznych sytuacjach na drogach.

Trzeba się liczyć z tym, że wobec tych uczestników ruchu drogowego, którzy przez brawurę, lekkomyślność i łamanie przepisów będą powodować zagrożenia bezpieczeństwa, policjanci nie zastosują żadnej taryfy ulgowej, posypią się mandaty a co za tym idzie i punkty karne, które dla każdego kierowcy są szczególnie dotkliwe. Unikajmy więc takich sytuacji, stosujmy się do sygnałów i znaków drogowych, szanujmy innych uczestników ruchu ale kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, bo nie każdy kto znajduje się na drodze może w ten sam sposób respektować przepisy i znać je.

Zdrowy rozsądek, trzeźwość, brak pośpiechu w dużej mierze zagwarantują nam, że szczęśliwie i bezpiecznie do naszych rodzin dotrzemy i tak samo po świętach powrócimy do swoich domów.

Pamiętajmy również z racji świątecznych wyjazdów o zatroszczenie się o swoje pozostawiane mienie. Jeżeli mamy taką możliwość to poprośmy sąsiadów lub krewnych aby od czasu do czasu przyszli do naszego domu, mieszkania zapalili światło, pobyli w nim przez jakiś czas. Będzie to oznaką, że w domu ktoś jest a taka sytuacja na pewno zniechęci potencjalnych złodziei przed włamaniem.

Miejmy tego świadomość, że złodzieje przed włamaniem obserwują domy, mieszkania i na pewno będą w pierwszej kolejności włamywać się do tych lokali w których według ich obserwacji nikt nie przebywa.

Źródło: KPP Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory