Małe skryptorium – warsztaty z kaligrafii i iluminatorstwa w każdy piątek

Zajęcia odbywają się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej (Park Miejski). Warsztaty są prowadzone przez panią kustosz Lidię Marek-Jurkowską, która od lat ćwiczy kaligrafię i iluminatorstwem oraz posiada doświadczenie w prowadzenie zajęć edukacyjnych o tej tematyce. Muzeum dysponuje odpowiednim sprzętem, materiałami oraz zabezpieczeniami do przeprowadzenia zajęć.

Spotkania:

Terminy: każdy piątek miesiąca: od godz. 15.00 – 17.00

I i III piątek – kaligrafia;
II i IV – iluminatorstwo;

Plan warsztatów:

Kaligrafia – poznajemy i ćwiczymy kroje średniowiecznych pism (uncjała, półuncjała irlandzka, gotycka textura – do wyboru).

Iluminatorstwo (z łac. illuminare – ozdabiać, rozświetlać) – co drugi piątek poświęcamy elementom iluminatorskim, aby wykonać ozdobny inicjał, który stanie się pięknym zwieńczeniem naszej pracy kaligraficznej lub samodzielnym dziełem iluminatorskim.

Pomocą w pracach kaligraficznych są wzorniki opracowane przez krakowskiego kaligrafa i założyciela Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, Pana Grzegorza Barasińskiego, a także karty średniowiecznych manuskryptów (skany).

Warsztaty są przeznaczone dla osób początkujących lub średnio zaawansowanych. Zapraszamy osoby dorosłe i dzieci powyżej 10 roku życia.

Warsztaty nie są zwartym cyklem i naukę można rozpocząć w dowolnie wybrany piątek.
Ilość miejsc na zajęcia w danym dniu ograniczona – do 8 osób!

Zajęcia na zamówienie dla grup zorganizowanych:

Dla zainteresowanych istnieje możliwość zorganizowania warsztatów kaligrafii i iluminatorstwa w innym terminie (do uzgodnienia).

Cel warsztatów:

Każdy może poznać techniki kreślenia liter z zachowaniem harmonii stylu i odpowiednich proporcji, z czasem zaś wykreować swój własny odważny i fantazyjny styl, który, prosty zapis słów, przekształci w małe dzieło sztuki piśmienniczej.

Uprawianie kaligrafii i iluminatorstwa, daje ogromną satysfakcję z opanowania umiejętności pięknego kształtowania pisma, dyscyplinuje i uczy myślenia, angażuje wszystkie zmysły człowieka, ale także relaksuje i jest zabawą, dzięki której możemy sprawić radość innym, wręczając rozświetlone złotem małe … dzieło sztuki.

Cena: 8 zł/os za 1 zajęcia + zakup piórka do pisania na pierwszych zajęciach

Zapisy: tel. 18 337 20 42 lub mail: muzeumlim@gmail.com

źródło: UM Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory