Ukarano 5 mężczyzn z Rabki Zdroju

Chociaż zima to czas, który nie wszystkim przypada do gustu, to jednak jej uroki są niezaprzeczalne. Szczególnie gdy możemy je podziwiać spacerując po górach, podziwiając zaśnieżone szczyty i białe lasy. Aby takie spacery były bezpieczne czuwają nad tym nie tylko w zimie ale i przez cały rok odpowiednie służby.

W sobotę na terenie Gorczańskiego PN i przyległych do parku terenach leśnych miały miejsce działania wspólne Służby i Straży Parku GPN oraz Policjantów z KP Mszana Dolna i PP Kamienica. Działania te ukierunkowane były na kierujących skuterami śnieżnymi, którzy łamiąc przepisy o ochronie przyrody i przepisy kodeksu wykroczeń nielegalnie jeżdżą po chronionych terenach leśnych.

W ramach prowadzonych działań w masywie Obidowca zatrzymano 5 kierowców skuterów śnieżnych, mieszkańców Rabki – Zdroju. Nielegalnie jeździli oni czerwonym szlakiem turystycznym, który prowadzi z Rabki przez Maciejową, Stare Wierchy na Turbacz. Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatami.

Nie jest to niestety jednorazowa sytuacja, w której oprócz łamania prawa naraża się turystów pieszych odwiedzających Park i Gorce. Przypominamy o obowiązującym zakazie poruszania się pojazdami mechanicznymi po terenie chronionym bez wymaganych zezwoleń.

Uczulamy również kierujących pojazdami o zakazie wjazdu na tereny tras biegowych wokół Mogielicy, bo i do takich przypadków dochodzi.

Bardzo często kierowcy nielegalnie poruszający się skuterami śnieżnymi wjeżdżają w cenne przyrodniczo fragmenty Parku np. polany Mostownica ,Jaworzyna Kamienicka. Są to ostoje rzadkich gatunków fauny m. in. rysia, wilka, głuszca.

Służba i Straż Parku wspólnie z Policją i Strażą Graniczną prowadzi całoroczne działania skierowane przeciwko nielegalnie wjeżdżającym na teren Gorczańskiego Parku Narodowego jak i sąsiadujące tereny leśne. Działania te będą w dalszym ciągu kontynuowane a zatrzymani kierowcy karani wysokimi mandatami lub też sprawy kierowane będą do Sądów.

– asp. Stanisław Piegza

źródło: KPP Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory