Uczniowie z Kaniny z ekologią „Za pan brat”

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaninie są w połowie realizacji innowacji pedagogicznych. Jedna z nich ,,Ekolog i Ja” nawiązuje do tematyki ekologicznej.

Już we wrześniu porządkowali nasz „mały świat” w ramach Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Przyniosło to rezultaty nie tylko w postaci pełnych worków śmieci ale i podniesienia świadomości uczniów dotyczącej potrzeby dbania o czystość środowiska. Wiedząc, że śmieci należy segregować, by mogły zostać ponownie wykorzystane, uczniowie wykonali z surowców wtórnych wspaniałe pełne pomysłów prace na szkolny konkurs „ Daj śmieciowi drugie życie”.

W tym samym czasie ruszyła też kontynuacja akcji „Zakrętki info”, która wspiera działania ekologiczne związane z recyklingiem. Przedtem jednak zakrętki posłużyły jako tworzywo do wykonania różnorodnych kompozycji. Galeria prac naszych uczniów, już kolejny raz zdobi obecnie gazetkę w Starostwie Powiatowym w Limanowej.

Tradycyjnie, w październiku szkoła gościła pana inspektora Piotra Ociepkę, który odwiedził placówkę z okazji Święta Drzewa. Można było podziwiać uczestników konkursu, którzy po liściu i owocu rozpoznawali poszczególne gatunki drzew. Nie zabrakło również wzruszeń przy prezentowanej przez uczniów klasy VI opowieści „ O małej choince z polany”. Tego dnia uczniowie zasadzili kilka drzewek podarowanych przez zaproszonego gościa.

Poszerzając swoją wiedzę na temat środowiska i ekologii naszego regionu, uczniowie klas starszych odbyli wycieczkę na ścieżkę edukacyjną „Pod Ostrą” w Starej Wsi. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat warstw lasu, występujących w nim roślin, a także sposobów dokarmiania zwierząt zimą. Tematykę dokarmiania zwierząt a zwłaszcza ptaków poznały również dzieci młodsze. Własnoręcznie zebrały dla ptaków owoce dzikiej róży i głogu i wykonały z surowców wtórnych karmniki dla ptaków. Ptasia stołówka ruszyła z nastaniem pierwszych śniegów.

Zanim jednak nastały zimowe dni, uczniowie z Kaniny zebrali kolorowe liście, z których wykonali piękne kompozycje. Lwy, rybki, lisy, koniki, pieski, jeże, zajączki i inne liściowe zwierzątka długo spoglądały najmłodszych ze szkolnej gazetki ściennej.

Systematycznie ukazuje się w szkole gazetka ekologiczna „Ekolandia” tworzona przy współudziale chętnych uczniów z klas IV- VI. Z przygotowanych przez nich projektów została wyłoniona okładka szkolnego czasopisma. „Ekolandia” zawiera cenne informacje, wesołe zadania, konkursy, malowanki ,wycinanki i inne ciekawe zadania zarówno dla młodszych jak i dla starszych. Na zakończenia I półrocza odbył się szkolny konkurs piosenki ekologicznej, w którym poszczególne klasy prezentowały ułożone przez siebie piosenki. Teksty piosenek świadczyły o dużej wiedzy ekologicznej jaką uczniowie już posiadają. Piosenki płynęły niczym „Pieśń o Ziemi” M. Strzałkowskiej, której fragment będący wstępem do artykułu wprowadza nas w tematykę ekologii jakże ważną dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kaninie.

źródło:UG Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory