Między czytaniem, słuchaniem a śpiewaniem

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się noworoczne spotkanie bibliotecznego Klubu Seniora oraz podsumowanie i wręczenia nagród w konkursie na Czytelnika Roku 2014, odbywającym się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Władysława Biedy.

…zależność, jak wiadomo, występuje nieraz kardynalna. Kilka dni temu w limanowskiej bibliotece te trzy kategorie zespoliły się w jedność. Gwarno było i wesoło. A to za sprawą połączenia dwóch imprez w jedną wspólną: noworocznego i pierwszego tegorocznego spotkania bibliotecznego Klubu Seniora oraz podsumowania i wręczenia nagród w konkursie na Czytelnika Roku 2014. Niemal klasycznie, w skali mikro, zaczęło się jak u Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, potem napięcie rosło jak porządne ciasto drożdżowe na pączki u poważnej gospodyni. Trzęsienie owo zapewniła Grupa Kolędnicza „Z Turoniem” pod kierownictwem pani Bożeny Zoń. Tworzą ją uczniowie klasy „II a” limanowskiego Zespołu Szkół Samorządowych nr 3. Zakolędowali tak, że niektóre klepki z parkietu w Galerii samoistnie zaczęły wypadać. Za swój występ odebrali rzęsiste jak deszcz monsunowy brawa, list gratulacyjny i nieco słodkości. Panowie, chapeau bas.

Po występie kolędników, wszystkich zebranych gości: przedstawicieli władz, seniorów, laureatów konkursu oraz innych powitała Joanna Michalik. Opowiedziała o idei i organizacyjnych sprawach związanych z konkursem, po czym nadszedł czas wręczenia nagród zwycięzcom i wyróżnionym w pierwszej z kategorii (konkurs był podzielony na trzy: dzieci, młodzież i dorośli). Wręczał je burmistrz Władysław Bieda.

Pomiędzy nagradzaniem w poszczególnych kategoriach następowały kolejne występy. Najpierw swoje duże umiejętności zaprezentowała uczennica limanowskiego I LO Aleksandra Semerda. Wykonała trzy znane kolędy, nadając im mocne piętno autorskiego sznytu. Ola ma już sukcesy artystyczne na swoim koncie, ma mocny głos, wie jak swoją barwą „zarządzać”, kariera przed nią to rzecz pewna. Trzecim punktem muzycznym – po odczytaniu i wręczeniu nagród w kolejnej kategorii – był krótki koncert Zespołu Regionalnego „Limanowianie”. Tych panów nikomu przedstawiać nie trzeba, tym bardziej na siłę ich jakoś szczególnie doceniać. Gardło samo rwało się do podśpiewywania, dłonie do klaskania i taktowania, nóżka chodziła. Nie tylko w orkiestrach dętych, ale i zespołach regionalnych jest „jakaś siła”.

Stricte czytelniczym akcentem był krótki, ale merytoryczny, rzeczowy i ciekawy wykład (pogadanka? wystąpienie? zwał jak zwał …) dr Wandy Matras-Mastalerz poświęcony (i promujący) wartość wychodzącą z czytania książek. Gdy się słucha tak przekonująco i obrazowo osób opowiadających o profitach płynących z sięgania po książki – niemal natychmiast rodzi się chęć popadnięcia w ten nie przynoszący żadnych skutków ubocznych nałóg. Na koniec głos zabrał burmistrz miasta. Pogratulował wszystkim konkursowiczom, odwołał się też do własnych doświadczeń związanych z czytaniem książek oraz zachęcił do tego, żeby cały czas utrzymywać z nimi aktywną „relację”. Ostatnim akordem części oficjalnej – tylko oficjalnej – było wspólne kolędowanie wszystkich zebranych. Następnie impreza przeniosła się w kuluary i trwała jeszcze dość długo. Powtórka zapewne za rok.

Nagrodzeni:

Kategoria – Dzieci:

1. Weronika Matras – 530 wypożyczonych książek
2. Natalia Kuchta – 428 wypożyczonych książek

Kategoria – Młodzież:

1. Patrycja Kęska – 149 wypożyczonych książek
2. Agnieszka Lis – 115 wypożyczonych książek

Kategoria – Dorośli:

1. Bożena Dębska – 396 wypożyczonych książek
2. Małgorzata Zelek – 365 wypożyczonych książek

Wyróżnienia:

Kategoria – Dzieci:

1. Jakub Lis – 309 wypożyczonych książek
2. Joanna Czachurska – 217 wypożyczonych książek
3. Mateusz Matras – 169 wypożyczonych książek
4. Szymon Bulanda – 164 wypożyczonych książek
5. Anna Ranosz – 160 wypożyczonych książek
6. Aleksandra Zapała – 144 wypożyczonych książek
7. Jakub Zając – 132 wypożyczonych książek
8. Karolina Bulanda – 132 wypożyczonych książek
9. Kornelia Dara – 132 wypożyczonych książek

Kategoria – Młodzież:

1. Karolina Juszczak – 71 wypożyczonych książek
2. Karolina Obajtek – 92 wypożyczonych książek
3. Rafał Franczak – 59 wypożyczonych książek

Kategoria – Dorośli:

1. Beata Kaczmarczyk – 234 wypożyczonych książek
2. Ireneusz Kuźma – 232 wypożyczonych książek
3. Agata Stypuła – 223 wypożyczonych książek
4. Dorota Daniel – 219 wypożyczonych książek
5. Krystyna Czyrnek – 211 wypożyczonych książek

Galeria zdjęć

[nggallery id=174]

źródło: Miasto Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory