Kształcenie zawodowe daje siłę

Już trzeci rok z rzędu ponad 1000 gości przybyło do „Mechanika” na Święto Zawodów. Impreza była kierowana do gimnazjalistów, aby pomóc im w podjęciu trudnej decyzji jaką jest wybór przyszłego zawodu. Święto Zawodów to impreza promująca wyłącznie kształcenie zawodowe.

W tym roku młodzież pokazywała gimnazjalistom swoje branżowe umiejętności w formie krótkich, ale ciekawych zadań, tak aby czas spędzony na imprezie był jak najbardziej efektywny – mówi Grażyna Szumilas gospodarz imprezy.

Gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w sterowaniu silnikami przy użyciu sterownika PLC, sianiu kwiatów, rysunku w zakresie projektowania architektury krajobrazu, toczeniu wyrobów z tworzywa na obrabiarce CNC, łączenia prostych obwodów elektrycznych. Uczniowie z technika mechatronika prezentowali sterowanie układem elektropneumatycznym. Mechanicy na swoim stoisku eksponowali różne metody spawania. Informatycy pokazywali zagrożenia jakie mogą wynikać z niezabezpieczonych sieci. Wrażenie na uczniach zrobiło studio fotograficzne wraz z możliwością obróbki zdjęć w programach graficznych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko promujące kierunek opiekunka dziecięca. Przyszłe nianie razem z małymi pociechami przygotowywały bukiety z kwiatów i cukierków. W ofercie kierunków dla dorosłych prezentowały się również floryści i opiekunowie medyczni. Uczniowie z technika weterynarii na swoim stoisku prezentowali możliwości pielęgnacji pieska. Uczniowie ze szkół o profilu gastronomicznych zaprezentowali swoje umiejętności m.in. w zakresie zjawiskowego carvingu oraz dekoracji cukierniczych. Każda ze szkół ma bardzo bogatą i różnorodną ofertę edukacyjną także z branży turystyczno – gatronomicznej i usługowej.

Corocznym punktem spotkania była możliwość porozmawiania z doradcami zawodowymi z PUP w Limanowej. W Święcie Zawodów wzięły udział szkoły, które biorą udział w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” współfinansowanym jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyposażenie w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu, bezpłatne atrakcyjne kursy branżowe, zajęcia rozwijające, staże – wizyty zawodoznawcze oraz staże wakacyjne z możliwością wypłaty stypendium to wszystkie działania projektowe mają na celu dać młodym ludziom możliwość zdobycia dobrego zawodu w odpowiednich warunkach.

W tym roku po raz pierwszy wyszlośmy z inicjatywą do lokalnych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy oceniają oni bardzo pozytywnie działania podejmowane w ramach projektu. Dzięki dofinansowaniu jest możliwość zrealizować setkę staży wakacyjnych dla uczniów. Uważamy, że jest to ogromna szansa dla młodzieży, umiejętności które zdobędą z pewnością wzbogacą wiedzę i umiejętności które zdobyli podczas nauki w szkole zawodowej. Dzięki działaniom projektowym niespełna 1800 uczniów wzięło udział w stażach- wizytach zawodoznawczych oraz 88 uczniów w stażach wakacyjnych – podsumowuje Krzysztof Młynarczyk Powiatowy Koordynator Projektu.

A już niebawem Targi Edukacyjne, które odbędą się w marcu.

Galeria zdjęć

[nggallery id=175]

źródło: UM Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory