Kolędnicy z Lubomierza wygrali „Góralski Karnawał”

7 lutego zakończył się 43. „Góralski Karnawał”, który odbył się w Bukowinie Tatrzańskiej. Laureatem I miejsca po raz kolejny została grupa kolędnicza „Z turoniem” z Lubomierza, która na ogólnopolskie zmagania została zakwalifikowana podczas Powiatowego Przeglądu Kolędniczego.

Kolędnicy z Lubomierza zdobyli równorzędną główną nagrodę konkursu wraz z siedmioma innymi grupami: „Z gwiazdą” z Krasnych-Lasocic, „Z turoniem” z Sadku – Kostrzy, „Z Dorotą” z Rudnika, „Dziady noworoczne” („Rozbójnicy”) z Suchego (Laliki), „Z dziadem” z Zakopanego, „Herody” z Juszczyna i „Draby” z Ptaszkowej.

Zwycięzców wyłoniono spośród 46 dorosłych grup kolędniczych.

Tradycyjnie już w jury konkursowym zasiedli: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog i dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.

W protokole konkursowym komisja podkreśliła „dużą różnorodność zaprezentowanych form grup kolędniczych podczas tegorocznego „Góralskiego Karnawału” oraz ich wysoki poziom artystyczno-merytoryczny. Jest to z jednej strony rezultat dobrej pracy instruktorów i kierowników grup, zaangażowania ich członków, a z drugiej strony wieloletniego ich udziału w terenowych kwalifikacjach i warsztatowych rozmowach z ekspertami. Widoczne jest to szczególnie w grupach kolędniczych z Małopolski. Komisja wyraża nadzieję na udział większej liczby grup spoza Polski południowej”.

Ciekawostką jest fakt, że „Góralski Karnawał” po raz pierwszy zorganizowano w 1973r. Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych.

Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach m.in. Rio de Janeiro.

źródło: UG Mszana Dolna
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory