Adwentowe kucie w Austrii

Ponad 40 krajowych i międzynarodowych kuźni prezentowało się podczas Adwentowego Pokazu Kowalstwa, który w dniach 5-8 grudnia br. miał miejsce w miasteczku Steyr w Austrii. W tegorocznej Jubileuszowej edycji święta kowalstwa na zaproszenie odpowiedzieli m.in. kowale z Pisarzowej – Władysław Raczek z bratem Wojciechem godnie reprezentowali gminę Limanowa, wśród licznego grona kowali z wielu państw, głównie Europy.

Tradycyjne rzemiosło w historycznym centrum Starego Miasta Steyr prezentowane było wzdłuż „drogi kute”. Nad żarzącym się ogniem twórczą pracę kowali obserwowało i podziwiało liczne grono turystów. Najbardziej cierpliwi mogli doczekać się wytworzonych na miejscu nowych dzieł kowalskiej sztuki.
Po raz pierwszy podczas kowalskiego święta w Austrii swój dorobek prezentowali kowale z Pisarzowej. Władysław Raczek na zorganizowanym stoisku przedstawiał przywiezione ze sobą prace oraz na miejscu „wykuwał” różnorakie elementy kowalstwa artystycznego. Pod profesjonalnym nadzorem „fachowców” miały także miejsce pierwsze eksperymenty kucia wśród najmłodszych uczestników kowalskiego święta.

Adwentowe kucie, które w mieście Steyr ma już 10-letnią tradycję stało się niemalże wielkim Bożonarodzeniowym Kiermaszem. Nie bez powodu kowalstwo jest tak ważne dla mieszkańców tej miejscowości – żelazo i jego przetwarzanie stanowi ważny czynnik rozwoju gospodarczego regionu i Steyr, to dźwignia handlu i przemysłu, szczególnie obecnie istotna w obróbce metali oraz w przemyśle motoryzacyjnym.

Galeria zdjęć

[nggallery id=144]

źródło: UG Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory