Wyprawa na Jabłoniec w Święto Niepodległości

W tym roku Klub Kultury w Pisarzowej postanowił zmienić formę obchodów Narodowego Święta Niepodległości; zamiast wieczornicy w budynku, zorganizował wycieczkę pieszą na cmentarz wojenny na Jabłońcu. 10 km marszu to żadna odległość do zaprawionych piechurów, szczególnie przy nietypowej, letniej aurze tego listopadowego dnia, a malownicze widoki były dodatkowym bonusem wyprawy.

Cmentarz na Jabłońcu to niezwykłe miejsce. Mogiły, zwłaszcza te zbiorowe, działają na wyobraźnię i zmuszają do refleksji nad ogromem ofiar, jakie narody ponoszą w imię niepodległości, wolności. Szczególnie młodym ludziom, urodzonym w wolnym, demokratycznym kraju trzeba przypominać, że niepodległość nie jest wartością stałą i oczywistą, że należy pielęgnować to, co własną krwią odkupili nasi przodkowie.

Ilość ludzi, odwiedzających wczoraj to miejsce, świadczy o tym, w tych zabieganych, komercyjnych czasach jest potrzeba zatrzymania się, zadumy, przypomnienia. To dobrze, bo pamięć o ofiarach, zarówno wśród naszych rodaków, jak i sojuszników- jest naszą narodową powinnością; nie tylko z szacunku i wdzięczności za ich poświęcenie, ale również jako przestroga przed powtórką makabry zniewolenia i wojen.

Uczestnicy wycieczki zapalili znicze na grobach, zapoznali się również z historią i znaczeniem bitwy pod Limanową.

[nggallery id=117]

źródło: UG Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory