Oddano do użytku wojskowy most!

Mieszkańcy osiedli Trzeciaki i Kubowicze Dolne w Kasinie Wielkiej mogą oficjalnie korzystać z dojazdu do swoich domów przez tymczasową przeprawę wybudowaną w ramach odbudowy zniszczeń po sierpniowej powodzi.

W tym właśnie dniu odbyło się skromne, ale uroczyste, przekazanie tego mostu do użytku. Wzięli w nim udział żołnierze budujący most wraz ze swoimi przełożonymi, wójt i radni z terenu Kasiny Wielkiej oraz najważniejsi w tym dniu – mieszkańcy osiedli Trzeciaki i Kubowicze Dolne w Kasinie Wielkiej. Most poświecił proboszcz tutejszej parafii ks. Wiesław Maciaszek.

Obiekt powstał w celu przywrócenia dojazdu sprzętem lekkim i samochodami osobowymi do osiedli Trzeciaki i Kubowicze Dolne w Kasinie Wielkiej. Stary most żelbetowy został zerwany przez katastrofalne wezbranie potoku Kasinczanka podczas intensywnych opadów atmosferycznych które wystąpiły w dniach 6 – 7 sierpnia 2014r.

Gmina Mszana Dolna w tamtym czasie nie była w stanie szybko i skutecznie przywrócić dojazdu dla mieszkańców w/w osiedli  dlatego zwróciliśmy się do Wojewody Małopolskiego o pomoc w realizacji tego zadania

– o problemach powodziowych opowiada Wójt Gminy.

Wojewoda Małopolski wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie do Gminy Mszana Dolna Jednostek Inżynieryjnych Wojska Polskiego w celu wybudowania mostów tymczasowych typu DMS. Dzięki przychylności Ministra Obrony Narodowej skierowano na tereny popowodziowe w miejscowościach Kasinka Mała i Kasina Wielka przedstawicieli „Jednostki Wojskowej 3538 Nisko” w celu budowy trzech mostów tymczasowych typu DMS.

Po wspólnym rekonesansie w terenie i analizie warunków terenowych, technicznych i finansowych zdecydowaliśmy, że z pomocy Wojska Polskiego skorzystamy przy budowie mostu tymczasowego na potoku Kasinczanka, aby przywrócić dojazd do osiedli Trzeciaki i Kubowicze Dolne w miejscowości Kasina Wielka

podkreśla Bolesław Żaba.

Na tę okoliczność  w dniu 20 sierpnia b.r. podpisaliśmy z Jednostką Wojskową 3538 Nisko stosowną umowę na wykonawstwo inwestycji. W trakcie budowy, po przeanalizowaniu koszów wypożyczenia mostu typu DMS, wspólnie z żołnierzami pracującymi przy budowie mostu i projektantem nadzorującym realizację tych robót, postanowiliśmy zmienić technologię wykonania pomostu z systemu DMS na pomost dwuprzęsłowy z konstrukcją nośną z dźwigarów stalowych wspartych na podporach drewnianych.

Efektem tych działań jest most tymczasowy o następujących parametrach:

  • most dwuprzęsłowy z konstrukcją nośną z dźwigarów stalowych wspartych na podporach drewnianych
  • filar i przyczółki posadowione na palach drewnianych
  • długość przęseł: 18 + 13 mb
  • pomost drewniany z krawędziaków z poręczami drewnianymi typowymi
  • szerokość jezdni 3 mb.

Prace przy jego budowie trwały od 20 sierpnia do 25 września.

Koszt wykonania inwestycji wyniósł ponad 200 tys. zł.

Przeprawę wykonali żołnierze z Jednostki Wojskowej 3538 z Niska.

Inspektorem nadzoru inwestorskiego był mgr inż. Janusz Burkat, zaś kierownikiem budowy mgr inż. Rafał Jędrzejek.

Galeria zdjęć

[nggallery id=102]

źródło: UG Mszana Dolna
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory