Akcja Sprzątanie Świata

Turysto! Szanuj Środowisko!”.

Pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska.

Tym razem będziemy zachęcać do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody.

  • W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze?
  • Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko?
  • Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?

Powiatowe Centrum Ekologiczne działające w Starostwie Powiatowym w Limanowej, 26 września br.zorganizowało spotkanie dla przedstawicieli szkół i placówek oświatowych,gmin, firm, organizacji pozarządowych, a także osób prywatnych chętnych do włączenia się do akcji” Sprzątanie świata”. Akcja jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii.

Od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września wraz z milionami wolontariuszy; młodzieżą, dorosłymi, wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszamy do lasów, na pobocza dróg, do parków i sprzątamy. To nasza wspólna lekcja ekologii.

Sprzątanie świata, to nie tylko akcje likwidacji dzikich wysypisk śmieci. „Sprzątaniom” towarzyszy cała gama innych działań: segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie” angażuje i integruje społeczności lokalne.

W latach 2000 – 2005 oraz 2013 Powiat Limanowski prowadził akcję sprzątania świata, między innymi zakupując 53 tys. szt. worków na odpady i 65 tys. par rękawic.

W roku 2014 również czynnie włączamy się do tej Akcji!

Podczas spotkania przekazanych zostało aż 2 tys. worków oraz rękawic do sprzątania oraz materiały edukacyjne związane z akcją.

źródło: Powiat Limanowski
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory