Limanowski akcent z Makowicy na XV Dożynkach Województwa Małopolskiego

Dożynki województwa małopolskiegoTegoroczne Małopolskie Święto Plonów odbyło się 8 września w miejscowości Rodaki (gmina Klucze, powiat olkuski). Rozpoczęła je uroczysta Msza św. w tamtejszym kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, który dziękując Bogu za tegoroczne plony, w kazaniu podkreślił znojną pracę :rolników, którzy zapewniają narodowi pożywienie: „Dzięki Opatrzności Bożej i niewypowiedzianemu trudowi ciężkiej pracy rolnika udało zebrać się plony ziemi. Jesteśmy wdzięczni Stwórcy i z serca mówimy wielkie „dziękujemy!” – że oddaliłeś klęskę głodu, że będziemy mieli co jeść (…) Dziękujemy dziś każdemu, kto pracuje na roli. Oby jego praca zawsze była w naszym narodzie doceniana!”

Po zakończeniu Eucharystii oraz poświęceniu blisko 80 wieńców korowód pod przewodnictwem dożynkowych starostów – Agnieszki i Rafała Barczyków przeszedł na plac przy OSP w Rodakach, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek z obrzędem dzielenia się chlebem z tegorocznego ziarna.

W uroczystościach dożynkowych wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym władze samorządowe różnych szczebli oraz parlamentarzyści, a byli to m.in. Andrzej Hałasiewicz – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Róża Thun – Poseł do parlamentu europejskiego, Lidia Gądek – Poseł na sejm RP, Bogdan Pęk – Senator RP, Jacek Osuch – Poseł na sejm RP, Józef Lassota – Poseł na sejm RP, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego i Jacek Soska – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Jednym z najważniejszych punktów programu uroczystości dożynkowych był Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych, w którym komisja konkursowa wskazała dwa najpiękniejsze. W kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężyło Stowarzyszenie „Wolanie” z Woli Lubeckiej (gm. Ryglice), a w kategorii wieńca współczesnego wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Baczynie (gm. Budzów).

Podczas tegorocznego Małopolskiego Święta Plonów nie zabrakło także delegacji z gminy Limanowa, którą reprezentowało z tradycyjnym wieńcem dożynkowym Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy, zdobywając za udział w konkursie Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego.W grupie wieńcowej z Makowicy znajdowali się: Stefania Dudek, Maria Mieczychowska, Magdalena Dudek, Wanda Musiał, Andrzej Musiał, Adam Dudek, Janusz Golonka, Andrzej Pławecki, a plakietkę na czele grupy niósł 9-letni Filip Musiał.

W Rodakach miało również miejsce wręczenie statuetek i dyplomów dla laureatek plebiscytu Gazety Krakowskiej na Najlepszą Gospodynię i Najlepsze Koło Gospodyń 2013. Swoje wyróżnienie odebrała wówczas przewodnicząca Koła z Makowicy Stefania Dudek, za zdobycie trzeciego miejsca w kategorii Najlepsza Gospodyni Regionu Nowosądeckiego 2013.

Galeria zdjęć:

[nggallery id=62]

źródło: ug.limanowa.pl
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory