Łososina Górna z początków XX oraz XXI wieku

Fotografia, a raczej fotografie, które widzicie u góry to Łososina Górna z 1931 roku i Łososina Górna dzisiaj. Robi wrażenie prawda? Dzięki uprzejmości pana Stanisława Golonki oraz pana Janusza Guzika udało się dotrzeć do wielu archiwalnych zdjęć, których mam nadzieję z czasem będzie pojawiać się więcej na KLI24.PL. 

Poniżej zdjęcie Łososina Górnej z 1931 roku, które zostało zrobione na Zarębkach:

(dla tych którzy nie mogą się odnaleźć na fotografii, proponuje oglądanie rozpocząć od pociągu uwiecznionego na samym dole fotografii stacja PKP w Łososinie Górnej, dalej pójdzie łatwiej)

[singlepic id=1411 w=680 h= mode=watermark float=center]

aby pobrać zdjęcie w bardzo dużej rozdzielczości – kliknij tutaj (wiadomo, zapisz jako…)

 a teraz zdjęcie z wczoraj:

[singlepic id=1422 w=680 h= mode=watermark float=center]

aby pobrać zdjęcie w bardzo dużej rozdzielczości – kliknij tutaj (wiadomo, zapisz jako…)

Piękna sprawa, na przestrzeni 81 lat Łososina Górna zmieniła się nie do poznania. W 1931 roku gospodarstwa domowe można było policzyć na palcach, a teraz domy, budynki powstają jak „grzyby po deszczu”. Dawne tereny rolnicze coraz częściej zmieniają się w tereny budowlane na których powstają nowe budynki. Dawniej Łososina Górna to parafialny kościół, park, dworek w parku, tory kolejowe i kilkanaście domostw, a teraz? Mała wioska jest jedną z dzielnic miasta Limanowa. Zmiany dokładnie widać na fotografiach, warto poświęcić trochę czasu i przeanalizować te fotografie.

Poniżej mam jeszcze jedno zdjęcie Łososiny Górnej, tym razem są to prawdopodobnie lata 50 – 60 XX wieku:

(punkt centralny to kościół parafialny oraz park)

[singlepic id=1412 w=680 h= mode=watermark float=center]

aby pobrać zdjęcie w bardzo dużej rozdzielczości – kliknij tutaj (wiadomo, zapisz jako…)

oraz to samo ujęcie z wczoraj:

[singlepic id=1421 w=680 h= mode=watermark float=center]

aby pobrać zdjęcie w bardzo dużej rozdzielczości – kliknij tutaj (wiadomo, zapisz jako…)

Czas biegnie nie ubłagalnie, z dnia na dzień i człowiek nie dostrzega zmian jakie zachodzą dookoła niego. Fotografie sprzed 50, 60 czy 80 lat idealnie obrazują to jak bardzo i jak szybko zmienia się nasz świat.

Patrząc na te fotografie jedyne nad czym można ubolewać, to fakt iż Łososina Górna posiadała piękne miejsce na lokalizacje rynku, budynków administracyjnych itd. Jakiś czas temu (dawno temu) mówiło się o utworzeniu oddzielnej gminy Łososina Górna, ale „władcy tych ziem” z jakichś przyczyn odstąpili od tego pomysłu. Obecnie na tym terenie jest betoniarnia (?), heh tyle lat to widzę i przyznam się bez bicia, że nawet nie wiem co to tak naprawdę jest i czym zajmuje się ta firma.

Chodzi mi o to miejsce:

[mappress mapid=”13″]

A wy jak uważacie? 

PS. Jeśli macie w swoich domowych archiwach podobne stare fotografie albo nawet zupełnie inne a chcielibyście pokazać je światu, ślijcie na fotokronika@kli24.pl

Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory