Park w Łososinie Górnej

W piątek pisząc o kościele w Łososinie Górnej zapowiadałem wpis o łososińskim parku, tak więc dzisiaj mam dla Was kilkanaście zdjęć, trochę informacji oraz kilka moich spostrzeżeń.

Nie jest to już ten sam park co przed laty. Jeszcze do 1980 roku w parku stał dwór, w którym od 1929 roku do 1952 roku działała szkółka agrarna – pierwsza w Polsce Górska Szkoła Rolnicza, która uczyła miejscową młodzież jak gospodarować ziemię. W 1980 roku dwór niestety spłonął, na szczęście można go jeszcze zobaczyć w Nowym Sączu, ponieważ w 2008 roku przybliżona replika dworu z Łososiny Górnej została odtworzona w nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim, będącym częścią Sądeckiego Parku Etnograficznego. 

Obecnie w parku stoją 4 kaplice wybudowane przez parafię.

Czy był sens je budować?

Nie mi oceniać. Zastanawiam się tylko, czy planując taką inwestycje, ktoś wziął pod uwagę to, że kaplice są używane 2 razy do roku.

Nie grzeszy stylem również mur, który oddziela park od składu budowlanego. Miasto Limanowa mogłoby coś zrobić pożytecznego z tym murem. Nie wiem, może jacyś młodzi zapaleńcy stworzyli by wielkie graffiti upamiętniające wydarzenia związane z pomnikiem Legionistów, z I Wojną Światową? Albo od jednego do drugiego betonowego słupka mogłoby zostać upamiętnione jakieś jedno ważne wydarzenie związane z Łososiną Górną – taka mini historia ziemi łososińskiej w nowoczesnym stylu. Pomysły można mnożyć.

Sam park należałoby również odpowiednio zagospodarować, zrobić porządne alejki, postawić 2-3 fontanny, nasadzić drzew, krzewów – po prostu zadbać o to miejsce by przyciągało ludzi. Niestety jeśli miejski park pozostawia wiele do życzenia to nie ma co się dziwić, że park w Łososinie wygląda jak wygląda.

Jedynie pomnik Legionistów nieprzerwanie od 1934 roku stoi i dumnie świadczy o historii i wydarzeniach, które miały miejsce na tych ziemiach w czasie I Wojny Światowej. Napis widniejący na pomniku:

„1914–1934 Legionistom Synom Limanowskiej Ziemi
Co na Zew Wodza Józefa Piłsudskiego
W Krwawe Poszli Boje I W Bojach Tych Legli
W 20 Rocznice Wymarszu Legionów Pomnik Ten Wzniesli Towarzysze Broni”

Dla zainteresowanych polecam Fotokronikę Łososiny Górnej, prowadzona przy łososińskiej parafii przez p. Janusza Guzika. Znajdziecie w niej masę zdjęć z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych XX wieku i wiele, wiele innych.

A poniżej obiecana galeria zdjęć z łososińskiego parku:

[nggallery id=19]

Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory