Konkurs Palm w Tymbarku

Niedziela palmowa zajmuje w naszej tradycji szczególne miejsce ‒ wiążą się z nią różne zwyczaje i obrzędy. Niegdyś palmom przypisywano niezwykłą moc, poświęcone w kościele miały chronić domy, ludzi i zwierzęta przed chorobami, ogniem i innymi złymi mocami. Z poświęconych palm wykonywało się krzyżyki wieszane nad wejściem do domu i zabudowań gospodarczych, wbijano je do ziemi obsianej oziminą, by strzegły uprawy przed burzą, zarazą czy gradobiciem. Bazie umieszczone w palmach chroniły przed chorobami gardła, bólem głowy, brzucha, a dodane do ziarna siewnego zapewniały obfite plony. Z poświęconych palm uzyskiwano popiół do posypania głów w Środę Popielcową.

Tymbark ‒ tradycyjnie już ‒ włączył się w obchody Niedzieli Palmowej poprzez zorganizowanie Konkursu Palm Wielkanocnych, którego rokrocznie inicjatorami są Sołtys i Rada Sołecka Wsi Tymbark. Konkurs poprzedziła Msza Święta, podczas której poświecono palmy, biorące później udział w konkursie, odbywającym się na tymbarskim rynku.

Komisja konkursowa, w skład której weszli: ksiądz Stanisław Kaczka, Starosta Limanowski – Jan Puchała, Wójt Gminy Tymbark – Paweł Ptaszek oraz Sołtys ‒ Andrzej Ligas, przy ocenie prac kierowała się następującymi kryteriami:

  • ręczne wykonie palmy – według tradycji regionu Małopolski,
  • konstrukcja ‒ z gałązek wierzbowych, tylko w przypadku palm bardzo wysokich dozwolona jest żerdź obłożona wierzbowymi lub leszczynowymi witkami,
  • zdobienie palmy: bukszpan, bazie, suszone kwiaty, trawa barwiona na kolorowo, kwiaty (wykonane z bibuły nie sztuczne).

Po burzliwej dyskusji wyłoniono zwycięzców, którym nagrody wręczyła komisja konkursowa:

Nagroda Starosty Limanowskiego w kwocie 300 zł ‒ Rodzina Cebulów i Kuców

I miejsce – Majkrzak Piotr – 200 zł i nagrody rzeczowe
II miejsce – Świetlica Wiejska w Zamieściu – 150 zł i nagrody rzeczowe
III miejsce ‒ Tomasz i Anna Sowa ‒ 100 zł i nagrody rzeczowe

Przyznano także wyróżnienia, a ich zdobywcy otrzymali nagrody rzeczowe (piłki, plecaki, sprzęt sportowy, parasolki, długopisy itp.), natomiast pozostali uczestnicy słodkie upominki i soczki.

Sponsorami nagród w konkursie byli: Sołtys i Rada Sołecka Wsi Tymbark, Wójt Gminy Tymbark, MTM Galicja ‒ Teresa i Marian Ścianek, Firma Hydrokap, Firma Tymbark, Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Galeria zdjęć

[nggallery id=203]

źródło: UG Tymbark
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory