Vianoce na Słowacji

Tradycja targów bożonarodzeniowych szerzej znana jest bardziej u naszych zachodnich sąsiadów, tam takie wydarzenia przyciągają turystów, którzy nie odmawiają sobie wizyty wśród stoisk ze świątecznym rękodziełem, ciepłą przekąską i rozgrzewającym korzennym winem. Taki klimatyczny obrazek znany jest nam również z Krakowa. Na zaproszenie słowackich przyjaciół w takim wydarzeniu wzięli udział również mieszkańcy Mszany Dolnej.

Mając niewielką wiedzę w temacie słowackich zwyczajów świątecznych, na ostatnią chwilę władzom miasta udało się namówić pewną panią, która ma niesamowity dar wyplatania pięknych zielonych wianków z naturalnymi ozdobami by reprezentowała Mszanę.

A tam na targu bożonarodzeniowym pełno było rzeczy szytych, dzierganych, haftowanych, królowały też kilimy i patchworki. Kusiły pięknie ozdobione pierniki i wypiekane na miejscu opłatki. Dobrym pomysłem było zorganizowanie targów w Rotundzie – sali przy urzędzie miasta, każdy mógł do woli obejrzeć sobie stoiska i poczynić odpowiednie zakupy nie zważając na pogodę, a na Słowacji śniegu w przedświąteczny weekend było zdecydowanie więcej. Dla najmłodszych był zorganizowany kącik z produkcją świątecznych ozdób i punktem malowania twarzy, gdzie oczywiście prym wiodły gwiazdki i śnieżynki.

Przedstawiciele nowej miejskiej rady obserwowali wszystko z dużym zainteresowaniem, świąteczne zakupy również się udały.

vianoce2

źródło: UM Mszana Dolna
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory