Konkurs Szopek i Grup Kolędniczych 2014

Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę adwentu odbył się w limanowskiej Bazylice Konkurs Szopek i Grup Kolędniczych. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowej – podkreślenie i propagowanie pięknej tradycji szopki polskiej oraz kolędowania z uwzględnieniem akcentów regionalnych. Organizatorami konkursu byli: parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa.

Cele, jakie przyświecały konkursowi to: kultywowanie i upowszechnianie tradycji kolędowania, zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych, prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych Limanowszczyzny, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia.

Konkurs prowadzony był w dwóch kategoriach:

1) szopek bożonarodzeniowych – zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej (szopki bożonarodzeniowej, statycznej lub ruchomej). Koniecznie należało uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane były: nawiązanie do tradycji, architektura (najlepiej związana z regionem limanowskim), figurki, elementy ruchome, kolorystyka, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

2) grup kolędniczych – zadaniem grupy było zaprezentowanie tradycji kolędowania. Przez grupę kolędniczą rozumieć należy: grupę z gwiazdą, pastuszków (bez atrybutów kolędniczych), grupę z turoniem lub koniem, „herodów” czy szopkę lalkarską. Przedstawiony program i ewentualnie towarzysząca muzyka miały zawierać tradycje kolędowania z Limanowej i okolic (mogły być dawne kolędy lub pastorałki oraz powinszowania).

Komisja w składzie: ks. Daniel Świątek, Jolanta Szyler, Monika Kempny, Stanisław Strug oceniała w kategorii szopek: szopki wykonane przez dzieci oraz młodzież i dorosłych. Podobnie było z grupami kolędniczymi, tutaj też wyróżniono dwie podkategorie: grupy kolędnicze dzieci oraz młodzieżowe grupy kolędnicze.

Zadawalającym jest fakt, że co roku powiększa się liczba uczestników konkursu. W tym roku przygotowano aż 21 pięknych tradycyjnych szopek bożonarodzeniowych i wystąpiło 10 grup kolędniczych. Cieszy również, że wciąż żywa jest tradycja kolędowania. Do konkursu zgłaszają się wciąż młodsi mieszkańcy naszego miasta i sięgają do starego repertuaru kolęd i pastorałek, które śpiewali nasi pradziadkowie. Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. I tak kolędy i pastorałki które wykonywane były na konkursie, symbolizowały radość i uświetniły czas oczekiwania na Boże Narodzenie w ostatnią niedzielę adwentu Anno Domini 2014.

Szczegółowe wyniki znajdziesz tutaj.

Galeria zdjęć

[nggallery id=146]

źródło: UM Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory