Betlejemskie światełko w Mszanie Dolnej

W Betlejem odbyła się tradycyjna ceremonia zapalenia Światła Pokoju. Od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia, Betlejemskie Świtało Pokoju zapalił 9-letni Tycjan Ronacher z Linz. Wyróżniony chłopiec przekazał betlejemskie światło ponad 100 austriackim pielgrzymom, którzy na tę ceremonię przybyli z pielgrzymką do Betlejem. Odpalone światło zostało przetransportowane w specjalnej lampie, liniami lotniczymi Austrian Airlines.

Betlejemskie Światło Pokoju skauci austriaccy przekazali we Wiedniu swoim kolegom z ponad 20 krajów europejskich. Rozesłanie światła nastąpiło podczas ekumenicznego nabożeństwa w wiedeńskiej katedrze 13 grudnia. A już w niedzielne popołudnie, dzień po uroczystościach w Austrii na płycie rynku w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju Gorczańskiemu Hufcowi ZHP.

Betlejemskie Światełko Pokoju do Gorczańskiego Hufca ZHP im. W. Orkana z siedzibą w Mszanie Dolnej przywiozła nasza drużyna starszoharcerska z Limanowej, której drużynową jest dh pwd Grażyna Nowak. Z tej okazji na rynku zebrało się około 90-ciu harcerzy, przedstawicieli drużyn z Lubnia, Jodłownika, Mszany Górnej, NS z Rabki oraz miasta Mszana Dolna.

Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju organizowana jest od 1986 roku. Jeśli pozwala na to sytuacja bezpieczeństwa, rokrocznie tuż przed Adwentem, wyróżnione za aktywność społeczną dziecko z Górnej Austrii zapala w Grocie Narodzenia w Betlejem światło pokoju i przewozi je do Austrii, by następnie przekazywać je mieszkańcom swej ojczyzny oraz do krajów sąsiednich. W Wigilię Bożego Narodzenia

Światło zapłonie w blisko 30 krajach Europy. W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju do skautów na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich.

Przekazując Państwu Betlejemskie Światło Pokoju życzymy, aby radosne Święta Bożego Narodzenia i cały 2015 rok był dla Państwa obfity w łaski Bożej Dzieciny, a każdy dzień pełen pokoju i radości.

Instruktorzy, harcerze oraz zuchy
Gorczańskiego Hufca ZHP

Mszana Dolna Betlejemskie Światełko

źródło: UM Mszana Dolna
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory