Polsko, pamiętamy.

Ważne miejsce w kalendarzu uroczystości Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie zajmują obchody Święta Niepodległości. W tym roku 96 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegła się z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej, setną rocznicą utworzenia Legionów Polskich przez Józefa Piłsudskiego oraz stuleciem bitwy pod Jabłońcem.
Wydarzenia te znalazły odzwierciedlenie w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem Barbary Szewczyk. Młodzi artyści przedstawili niełatwą drogę Polaków do odzyskania wolności. Przypomnieli krwawo stłumione przez zaborców powstania narodowe oraz dzień tryumfu – 11 listopada 1918 r. Podkreślili fakt, że zarówno w dniach klęsk jak i zwycięstw, naszym przodkom towarzyszyły symbole narodowe. O polskim godle, fladze i hymnie opowiedział uczniom „Polak Mały”, bohater filmu animowanego zrealizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Ważnym elementem uroczystości było odniesienie do faktów, jakie miały miejsce w Limanowej w grudniu 1914 r. Uczniowie, na podstawie wspomnień naocznego świadka wydarzeń, właściciela dworu w Mordarce, Jana Sitowskiego, ukazali entuzjazm, jaki panował w mieście po przybyciu Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Przybliżyli również historię oraz legendy związane z bitwą na jabłonieckim wzgórzu. Podczas akademii nie zabrakło pieśni z okresu I wojny światowej, które śpiewała cała społeczność szkolna. Ponadto akademię uświetniła wspaniałym wykonaniem pieśni „Ułani, ułani” uczennica klasy V Agata Nguyen – uczestniczka małopolskiego przeglądu pieśni legionowych w Nowym Sączu.

Ta szczególna lekcja patriotyzmu ukazana została na tle dekoracji, którą stanowiło logo zaprojektowane przez uczennicę klasy V Magdalenę Pająk. Przedstawiało ono orła białego z koroną – symbolem wolności, niezależności i potęgi. Widoczne były też kontury wschodniej i południowej granicy II Rzeczpospolitej. Całość została wypełniona narodowymi barwami. Ważnymi elementami logo były czapka „maciejówka” i inicjały LP, nawiązujące do Legionów Józefa Piłsudskiego.

Za ten projekt Magdalena Pająk uzyskała tytuł laureata małopolskiego konkursu na logo programu „Na drodze do Polski Niepodległej – 100 rocznica czynu legionowego i wybuchu I wojny światowej”.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na uroczystości oddali hołd, tym którzy polegli za Ojczyznę.

źródło: UG Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory