Jubileusz 45-lecia Limanowian!

Zespół Regionalny LIMANOWIANIE im. Ludwika Mordarskiego obchodził Jubileusz 45-lecia swojej działalności.

Uroczyste obchody w dniu 11 października br. rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Następnie zaproszeni goście spotkali się w Limanowskim Domu Kultury, aby Zespołowi – Jubilatowi złożyć serdeczne życzenia.

„Tam gdzie tradycja, gdzie pieśni ludowe,
Tam jest Ojczyzna, jej cechy narodowe …”

– Ludwik Mordarski

Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa Ireny Grosickiej podziękowali „Limanowianom” za zaangażowanie w upowszechnianie i rozwój kultury, jak i kultywowanie tradycji ludowych. Życząc, by kolejne lata obfitowały w sukcesy artystyczne, uznanie i zadowolenie z działalności na niwie kultury, na ręce kierownika Zespołu Jacka Smagi wręczyli okolicznościowy grawerton oraz nowy kontrabas.

LIMANOWIANIE

Grupa powstała w 1969 roku, kiedy to latem garstka entuzjastów folkloru ziemi limanowskiej spotkała się w ówczesnej świetlicy CPN w Sowlinach, z zamiarem utworzenia muzyczno-tanecznej grupy regionalnej. Żadna z tych osób zapewne nie przypuszczała, że ich pomysł zaowocuje powstaniem zespołu pieśni i tańca, który na trwale wpisze się w pejzaż kulturalny tej ziemi.

Zespół koncertował w 14 krajach Europy, a także w Kuwejcie i Chinach, wielokrotnie brał też udział w audycjach radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą.

Od 2010 roku, po śmierci założyciela i wieloletniego kierownika zespołu Pana Ludwika Mordarskiego, pieczę nad zespołem objął Jacek Smaga, a podczas Dni Limanowej, w sierpniu 2011 roku, Burmistrz Miasta Limanowa nadał zespołowi imię założyciela.

„Limanowianie” mają na swoim koncie liczne nagrody na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Do ostatnich sukcesów zespołu zaliczają się nagroda regulaminowa i wyróżnienie na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, a także II i III miejsce kapeli zespołu na tej samej imprezie. W ostatnich latach, kapela jest także kilkukrotnym laureatem I miejsca na Limanowskiej Słazie i Druzbacce w Podegrodziu.

Obecnie Zespół liczy ponad 40 członków w różnym wieku od młodzieży gimnazjalnej po emerytów. Każda z tych osób zakochana jest w folklorze i pragnie go pokazywać jak najszerszej publiczności. W Limanowskim Domu Kultury, gdzie Zespół ma siedzibę, w każdy wtorek i piątek można usłyszeć śpiewy i muzykę podczas prób. Wystawę poświęconą działalności zespołu można obejrzeć już na korytarzach LDK.

Galeria zdjęć

[nggallery id=107]

źródło: UM Limanowa
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory