Rafał Majka otwarł trasy biegowe!

W sobotę na placu przy LKS Zalesianka w Zalesiu odbyło się oficjalne otwarcie nowych tras rekreacyjno- sportowych w rejonie Góry Mogielica.

Pomysł budowy tras narciarstwa biegowego na terenie Powiatu Limanowskiego, pojawił się już w latach 70-tych, gdy wiele szkół nie posiadało jeszcze sali gimnastycznej, wtedy rozdano dzieciom narty biegowe, otoczono ich opieką trenerów i wykorzystano idealne dla narciarzy warunki.

Tak powstała tzw. „Próba limanowska”, czyli eksperyment, który obejmował przeszkolenie ponad 2 tys. dzieci na terenie Powiatu Limanowskiego, wśród których znaleźli się utytułowani później wielcy sportowcy i wybitni trenerzy narciarstwa biegowego.

Niestety z pomysłu zrezygnowano w latach 80-tych ze względów finansowych. Pomysł powrócił jednak wraz z sukcesami Pani Justyny Kowalczyk, złotej medalistki pochodzącej właśnie z naszego powiatu. Narciarstwo biegowe stało się modne i coraz więcej osób zaczęło uprawiać tą dyscyplinę. Dlatego władze Powiatu Limanowskiego w porozumieniu z samorządami gmin Słopnice, Kamienica i Dobra, postanowiły wykorzystać odpowiednie warunki w rejonie góry Mogielica i wybudować trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

27 września 2014 roku to data, która na długo pozostanie w świadomości wszystkich miłośników turystyki i sportu. Tego dnia, z racji przypadającego Światowego Dnia Turystyki dokonano oficjalnego zakończenia projektu – Budowy narciarskich tras biegowych z funkcją rekreacji letniej w rejonie Góry Mogielica wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Gościem specjalnym był sam Rafał Majka tegoroczny zwycięzca Tour de Pologne.

Inwestycja kosztowała nas 2 mln. 576 tys. zł.  Projekt był realizowany jest przez Powiat Limanowski w porozumieniu z samorządami lokalnymi – Słopnic, Dobrej i Kamienicy. Uzyskaliśmy 1 mln. 570 tys. zł.dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej. (…) Co ważne, jak podkreślał starosta w trakcie swojej wypowiedzi Dla wygody turystów, zakupiliśmy sprzęt sportowy w tym 180 par nart z butami do biegów narciarskich, 60 rowerów górskich, kijki do nordic walking, a także sprzęt sportowy dla osób niepełnosprawnych – z którego już od dzisiaj – można bezpłatnie korzystać! Dodatkowo w ramach projektu został zmodernizowany i rozbudowany budynek w którym oprócz wypożyczalni sprzętu sportowego, znalazła się także sala kominkowa dla turystów wraz sanitariatami, oraz pomieszczenia na zakupione w ramach projektu ratrak i skutery. 

– Starosta limanowski Jan Puchała

Następnie już na nowootwarte trasy wyruszył Otwarty Rajd Rowerowy.

W czasie trwania imprezy policjanci KPP Limanowa opowiadali uczestnikom o bezpieczeństwie na drogach, a także jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe.

Uczestnicy imprezy w zmodernizowanym obiekcie mogli obejrzeć wystawę przedstawiająca rozwój narciarstwa biegowego na Limanowszczyźnie udostępnioną przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

Dodatkowo podczas imprezy zobaczyć można było pokazy przejazdów na nartorolkach, prezentacje samochodów i motorów Joniec Team, a wszystkim czas umilał zespół Cyrwone Korale.

Oddane do użytku dwie trasy w rejonie Mogielicy o łącznej długości ok. 30,5 km, będą pełniły teraz funkcję całorocznej rekreacji. W okresie zimowym jako trasy narciarstwa biegowego, a w sezonie letnim będą uzupełnieniem szlaków turystycznych a także ścieżek rowerowych. Dzięki zakończonej inwestycji, znacznie poszerza się oferta turystyczna  Powiatu Limanowskiego.

Budowa narciarskich tras biegowych z funkcją rekreacji letniej w rejonie Góry Mogielica wraz z infrastrukturą towarzyszącą” jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez Powiat Limanowski, a współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej.

Galeria zdjęć

[nggallery id=93]

źródło: Powiat Limanowski
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory