Marcin Wrona złotym medalistą Olimpiady Astronomicznej!

Na VII Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki rozgrywanej w Grecji, polska reprezentacja zdobyła 5 medali oraz dwa wyróżnienia. Wśród laureatów był także Marcin Wrona pochodzący z Limanowej, który w swojej konkurencji zdobył złoty medal!

Oprócz Marcin medale zdobywali: (srebrne) Damian Mazurekz Lublina i Paweł Zalecki z Krakowa, (brązowe) Mateusz Windak z Wieliczki i Krzysztof Szyszka ze Sławna, wyróżnienia natomiast przypadły Wojciechowi Marciniakowi z Kamienia Krajeńskiego i Tomaszowi Różańskiemu z Cekowa.

W olimpiadzie uczestniczyło około 180 uczniów z 38 krajów całego świataZawody polegały na rozwiązaniu serii zadań teoretycznych, zadań z analizy obserwacji astronomicznych oraz zadań obserwacyjnych ocenianych przez międzynarodowe jury.W tym roku reprezentacja Polski składała się z 8 zawodników wyłonionych w krajowych zawodach 56 Olimpiady Astronomicznej – jednej z najstarszych olimpiad przedmiotowych.

Do udziału w olimpiadzie zawodnicy przygotowywali się pod opieką pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Planetarium Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Opiekunami reprezentacji byli: Waldemar Ogłoza, Damian Jabłeka i Grzegorz Kondrat. Dla wszystkich uczniów była to pierwsza okazja do konkurowania z rówieśnikami z innych krajów.

Szczególnie cieszy fakt, że część naszej reprezentacji stanowili uczniowie klas drugich, którzy w przyszłym roku będą mogli wystartować w kolejnej olimpiadzie w Rumunii, dysponując już z większym doświadczeniem. Pozostali natomiast podejmą studia z zakresu nauk ścisłych i technicznych.

Oprócz medali laureaci zgodnie z grecką tradycją zostali udekorowani laurami olimpijskimi uplecionymi z gałązek oliwnych.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, których interesuje kosmos i jego badania. Mimo że astronomia nie jest w Polsce przedmiotem szkolnym, nasi uczniowie co roku zdobywają w tej dziedzinie nagrody i medale.

Serdeczne gratulacje dla Marcina!

żródło: Twoje Info/Waldemar Ogłoza
Chcesz być na bieżąco? Otrzymywać powiadomienia o promocjach, rabatach i nowościach w KLI24.PL na skrzynkę pocztową?

Realizacja: Net-Factory